Artykuły

Rowerem po burzy

Wiosna, po dość słabej zimie zbliża się z każdym dniem. Co prawda prawdziwi rowerzyści, jak i prawdziwi nurkowie nigdy nie chowają swojego sprzętu na strychu na pół roku, to jednak w okresie listopad – luty spotyka się ich dużo mniej. W ostatnie letnie wakacje pewnej nocy w okolicach Poznania przeszła gwałtowna burza. Był (...)

2016-02-29

Cape Grecko (Divers24 01-02-2016)

Żeby zakończyć temat proponowanych przeze mnie zanurzeń wokół Cypru, choć wcale nie uważam go za wyczerpany, muszę zaznaczyć miejsce, które współzawodniczy z wcześniej opisanym wrakiem Zenobii. Myślę, że jest obowiązkowym miejscem nurkowym, którego nie powinno zabraknąć na naszej mapie eksploracji podwodnego świata tego zakątka Morza Śródziemnego. The Caves Cape Grecko (...)

2016-02-01

Wrak promu MS Zenobia (Divers24 03-01-2016)

Chyba każdy, kto świadomie wybiera się na Cypr w celu nurkowania, ma w planie zanurzenia na wraku statku o nazwie Zenobia. Powiem tak: bardzo dobrze. Miejsce obowiązkowe bez dwóch zdań i to z różnych powodów. Przeznaczone dla doświadczonych nurków rekreacyjnych i z pewnością dla nurków technicznych. Z jaką bazą nurkować? Jeśli nie chcecie tracić czasu (...)

2016-01-03

Cypryjska Turcja (Divers24 21-12-2015)

Jest kilka powodów, dla których warto nurkować w tureckiej części Cypru Północnego. Ciekawość, inna mentalność tubylców, zaliczenie kolejnych miejsc na mapie świata, niższe ceny za pojedyncze zanurzenia, wreszcie przygoda. Każdy z wymienionych powodów był moim, a różnica w cenie 40 euro do 22 euro nie zostawiała złudzeń. Ważna rada: wypożyczając samochód na Cyprze (...)

2015-12-21

Paweł z Tarsu a nurkowanie (Nuras.info 12/2015)

Już jakiś czas temu odkryłem, że bywam i nurkuję w miejscach, które odwiedzał swego czasu św. Paweł. Postać historyczna, która odcisnęła mocne piętno na chrześcijaństwie, co trwa do dnia dzisiejszego. Żeglował dużo po Morzu Śródziemnym, które jakoś wyjątkowo lubię. Wielokrotnie pływał również w morzu, bo statki z różnych przyczyn tonęły np. w zderzeniu ze skałami. (...)

2015-12-15

Cypryjskie Latchi (Divers24 08-12-2015)

Gdy jest w czym wybierać i to jest to czasem problem. Przygotowując się do cypryjskich zanurzeń wybraliśmy z Adamem inne niż dotąd rozwiązanie. Było trochę droższe (niestety), bo zdecydowaliśmy się nurkować z 5 różnymi centrami nurkowymi. A jak nie ma pakietu, to trudno o rabaty. Plan ułożyliśmy i sukcesywnie z niego korzystaliśmy, nieznacznie modyfikując w trakcie upływających dni. Opowiadając (...)

2015-12-08

Z każdej strony Cypru (Divers24 15-11-2015)

Niegdyś został nawiedzony przez św. Pawła z Tarsu, czego pamiątką jest pozostawiony w mieście Pafos pilar, przy którym późniejszy święty dostał kilkadziesiąt batów za szerzenie chrześcijaństwa. Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, Cypr najechali Turcy i już się nie cofnęli, stąd wyspa należy do dwóch państw: Cypru i Turcji (część północna), o co wciąż toczą (...)

2015-11-15

Homarów jak w mrowisku (Nuras.info 11/2015)

W Morzu Śródziemnym bardzo trudno „ustrzelić” homara. Owszem, langusty się zdarzają nie rzadko, ale homar to gratka. Jest ich trochę u wybrzeży Norwegii, ale są to wciąż pojedyncze sztuki. Podobnie wygląda wokół archipelagu Farne Islands w Wielkiej Brytanii. Tym większe było nasze zaskoczenie, gdy prosto z Jeziora Boschmolenplas udaliśmy się na depresyjne wybrzeże (...)

2015-11-10

kotwiczarka Czajka

Nowa atrakcja w Piechcinie – zatopienie kotwiczarki „Czajka” (Divers24 28-08-2015)

Wczoraj, 27 sierpnia 2015 roku w Bazie Nurkowej Piechcin miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. Tamtejszy akwen wzbogacił się o nową atrakcję. Około południa została zwodowana kotwiczarka H/M „Czajka”, którą następnie zatopiono w najgłębszym miejscu zalanego wyrobiska. Właściciel Bazy Nurkowej Piechcin, pan Krzysztof Chodakowski, starał się nadzorować przebieg akcji. Akcji przyglądało się kilkadziesiąt osób, (...)

2015-08-28

AH-64 Apache

Holenderski Apache AH-64

Holenderski AH-64 Apache Stolik w barze. Obecnych jest kilka osób. Między innymi mój znajomy z Holandii, który jest nurkiem, a pracuje jako czynny żółnierz w NATO. Rozmawiamy i dyskutujemy o różnych miejscach nurkowych. Poznaliśmy się na Malcie, któregoś lata. Wchodzimy na tematy rodzimych wód terytorialnych i tu pada ciekawa opowieść… Jak zeznał znajomy Holender, w jednym z jezior (...)

2015-08-20

Na łonie Natury w Boszkowie (Nuras.info 6/2015)

Dziś zacznę inaczej. Nie tak dawno Polskę ogarnęła fala wymuszająca segregację odpadów. Trzeba było się zdeklarować, czy rozdzielamy plastik od papieru, puszki od szkła, czy też płacimy więcej i nie bawimy się w segregację. Osobiście uważam, że powinniśmy mieć wolność wyboru, a także że miejscem na odpady są kosze i kubły na śmieci. (...)

2015-06-11

Czyścimy Jezioro Dominickie 2014

Przerzucanie kartek kalendarza doprowadziło nas do wiosny 2014 roku. Rozpoczyna się, zdaniem wielu, najładniejszy miesiąc w Polsce - maj. Mniej więcej o kilka tygodni wcześniej niż zwykle rośliny sposobią się do życia, a nurkowie (ci niezimowi) do nurkowania. Proszę sobie wyobrazić, że już za parę tygodni, 24 maja 2014 roku, odbędzie się kolejna akcja (...)

2014-05-07

Miejsce noclegu - Pałac Osowa Sień - Festiwalowe szaleństwo

Festiwalowe szaleństwo

Niewielkie miasto, które przez ostatni weekend gościło podróżników, okazało się bardzo przyjazne. Stowarzyszeniu Twórcze Horyzonty udało się zainteresować współpracą władze miasta i wiele innych firm i instytucji z okolic Wschowy. Od piątku wieczorem do niedzieli przez salę, gdzie odbywał się Festiwal Podróżników 100droga przewinęły się setki osób. W momentach kulminacyjnych ilość zainteresowanej publiczności szacowano (...)

2014-02-04

Filipiny 2009/2013

Pomóż Filipińczykom po tajfunie Haiyan

W ubiegły piątek, 08 listopada 2013 roku, w archipelag ponad 7000 wysp Filipin uderzył niezwykle silny tajfun "Haiyan". Pędził miejscami z zawrotną prędkością 320 km/h (niektórzy mówią, że nawet 380). Zmiatał z powierzchni wszystko, co napotkał. W Internecie można oglądać świadectwa tego, co pozostało. Zgliszcza i przemieszane wielokrotnie fragmenty domostw, jakby były poskładane z zapałek... Poszkodowanych (...)

2013-11-13

Konferencja Nurkowa na Zakrzówku

Konferencja Nurkowa na Zakrzówku

Pierwszy raz uczestniczyłem w Konferencji Nurkowej na Zakrzówku, a była to już V edycja organizowanej przez Maćka Curzydło imprezy. Ostatni weekend września zgromadził blisko 250 nurków i prawie 20 dystrybutorów i producentów sprzętu dla nurków. Pogoda wisiała na włosku, jednak przez całe 3 dni Demo Days-ów oraz prelekcji nie padało, a w niedzielę wyjrzało nawet słońce. (...)

2013-10-23

Ghost - słów kilka z praktycznego punktu widzenia

Ghost - słów kilka z praktycznego punktu widzenia

Wybór, czy nurkować w jackecie, czy w skrzydle, pozostawiam każdemu do indywidualnych decyzji, bo przecież chodzi o to, by nurkować bezpiecznie i wygodnie. Dlatego wypowiadam się niniejszym, jako nurek rekreacyjny, który niedawno stał się właścicielem ciekawego systemu o nazwie GHOST, a produkowanego przez Xdeep. Przyznam, że do tej pory nurkowałem głównie w jackecie Scubapro lub jakimś innym (...)

2013-08-16

Już czas, by zanurkować ;)

Już czas, by zanurkować ;)

Wreszcie trochę słońca i ciepła na naszej polskiej ziemi. Deszcz dał się w niektórych rejonach ostro we znaki, ale słońce i wiatr pomagają nam teraz w osuszaniu. Ważne, że przejaśnia się również pod wodą. Jeziora dojrzewają temperaturowo, a przy powierzchni jest już około 17 C. Termoklina schodzi stopniowo niżej, a na niektórych zbiornikach jest już (...)

2013-06-14

Czyścimy Jezioro Dominickie 2013

Podsumowanie akcji Czyścimy Jezioro Dominickie 2013 (Nuras.info 06/2013)

Poranek 25 maja 2013 roku był nieciekawy. Wstałem po 6-ej i ze smutkiem stwierdziłem, że leje deszcz. Termometr pokazywał 9 st. C. No nic, na akcji Czyścimy jezioro Dominickie 2013 tłumów nie będzie - pomyślałem. Na miejsce akcji, czyli do "Przystani" przy ul. Turystycznej 5, dotarłem tuz przed 9.00. Zabrałem ze sobą (...)

2013-06-03

Bałtyk z perspektywy fokarium

Bałtyk z perspektywy fokarium

Jakiś czas temu mój kumpel Adam wybrał się z rodziną nad nasze polskie morze. Pewnego dnia spacerując po plaży napotkali skupisko gapiów. Ich uwagę skupiała foka, która wyszła na brzeg i grzała się w słońcu. Rzadko kto ma takie szczęście i aby pokazać dzieciakom te ciekawe zwierzęta można wybrać się na Hel. Tamtejsze (...)

2013-05-17

Śmieci w polskich jeziorach

Śmieci w polskich jeziorach

Ostatnio namnożyło się akcji eko, które mają za zadanie uczulić środowisko nurkowe (i nie tylko nurkowe) na problem śmiecenia, co więcej, mają sprawić, że posprzątamy zalegające na dnie śmieci. Sam organizowałem kilka razy, a jeszcze więcej razy uczestniczyłem w tego typu przedsięwzięciach, które ze wszech miar wspieram i polecam. Niestety nie przypominam (...)

2013-04-26

Kot na dalekiej obczyźnie

Koty na dalekiej obczyźnie

Przemierzając różne zakątki Świata, staram się wędrować niekoniecznie szlakami turystycznymi. Choć pierwsze miejsce w planie zajęć zajmuje nurkowanie, to jednak pod wodą dziennie można spędzić mniejszą część doby i wiele godzin pozostaje na lądowe eksploracje. Zaciekawiają mnie koty. Kiedyś siedząc w knajpie na wolnym powietrzu i delektując się super zimnym napojem, bo (...)

2013-02-22

Targi 2013 - relacja

Targi 2013 - relacja

Dojeżdżając do Warszawy i kierując się na PKiN można było się zdziwić, bo zazwyczaj widoczny z daleka, w sobotę o poranku stał prawie cały we mgle. Na szczęście w tym samym miejscu, co zwykle, więc skupiając się na topografii lub bez skupienia ale za to z GPS-em można było dotrzeć do porosyjskiego gmachu, by zanurkować, tym (...)

2013-02-12

Zimowe spojrzenie przez szkło obiektywu

Zimowe spojrzenie przez szkło obiektywu

Mróz i śnieg, zmiana aury, zamarzające wreszcie jeziora i wiatr powodujący mocniejsze wpasowanie się w czapki. Jeśli nie jeździ się właśnie na nartach, nie odgarnia śniegu, czy nie manewruje samochodem pośród rozjechanej brei, warto wziąć aparat i wyjść trochę dalej od zgiełku miasta. Zimowe inspiracje bywają całkiem ciekawe i zaskakujące. Na przykład wtedy, (...)

2013-01-25

Dynia

Halloween w wigilię Wszystkich Świętych…

Trudno dziś w Polsce, szczególnie dzieciakom, przeciwstawić się ogólnej "gorączce dyniowej", którą bombardują nas zewsząd. W gazetach, telewizji, internecie, a szczególnie wśród rówieśników. Trudno być przeciwko radosnej wyprawie świeżo upieczonych nastolatków do okolicznych domostw z alternatywą "psikus, czy cukierek". Jasne, że dzieciaki poddają się szaleństwu, namowom rówieśników, podświetlonym od środka, dziurawym dyniom i ogólnemu przyzwoleniu (...)

2012-10-31

Wehikuł czasu

Powrót do przeszłości

9 września, przy pięknym niedzielnym słońcu, można było przejechać się "Wehikułem Czasu"! Wystarczyło dojechać do gminy Izbica Kujawska i podążać do pobliskiej wsi Wietrzychowice. Właśnie tutaj znajduje się Park Kulturowy, w którym po raz kolejny został zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Izbickiej w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej Festyn Archeologiczny. Darmowe wejście (...)

2012-09-28

Opolski Eco Diving

Opolski Eco Diving

Już po raz drugi została zorganizowana przez Stowarzyszenie Diving-Ecology-Education akcja sprzątania Kamionki "Piast" w Opolu. Zarówno pogoda, jak i frekwencja dopisały. Przybyło grubo ponad 100 osób, z czego około 60 nurków, zaopatrzonych w pomarańczowe worki raszlowe zanurkowało po śmieci. Inni wolontariusze, w tym harcerze, wędkarze i alpiniści, zbierali śmieci na wymagających gdzie niegdzie, ze względu na (...)

2012-09-21

Z serca i portfela...

Z serca i portfela...

Piknik nurkowy "Pomagamy Oli" zorganizowany przez Centrum Nurkowe Dekompresja z Gniezna od samego początku przebiegał w sympatycznej atmosferze. Piątkowe deszcze mogły wystraszyć, ale od sobotniego ranka pogoda z każdą godziną i każdym nowym nurkiem, który przybywał na "Dziką plażę" w Powidzu, polepszała się. Słońce niemrawo coraz bardziej pokazywało swoje promienie, a i temperatura przyjemnie wzrastała. (...)

2012-09-07

Archeologia Podwodna Oczami Studenta

Jestem z Archeo

Tak mówiła pewna pani z filmu "Seksmisja"! Biorąc pod uwagę, że miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w konferencji Studenckiego Koła Badań Podwodnych pt. "Archeologia Podwodna Oczami Studenta", należało by dodać, że "z podwodnej Archeo". Przedostatni weekend kwietnia. Wyjechałem z Poznania wcześnie rano, by punktualnie na 10.00 stawić się w budynku Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. (...)

2012-06-11

Wojciech Zgoła i Nuras.info

Zanim jeszcze światło dzienne ujrzał pierwszy numer Magazynu Cyfrowego Nuras.info, zostałem poproszony przez Darka Smosarskiego o współtworzenie tego projektu. Zgodziłem się, bo odpowiadały mi cele: jednoczenia środowiska nurkowego, propagowanie nurkowania (i nie tylko) na łamach Magazynu, niezależna informacja o nowościach i przeprowadzonych testach sprzętu, wreszcie fakt, że Magazyn będzie do pobrania za darmo. (...)

2012-03-01

Zimowej aury wspomnienie…

Zimowej aury wspomnienie…

Zima 2012 była krótka, acz intensywna. Trwała mniej więcej miesiąc. Wpierw, pod koniec stycznia przyszedł mróz, potem spadł śnieg i jeszcze bardziej zmroziło. Temperatury spadły, szczególnie na rubieżach wschodnich poniżej 30-tej kreski. Dzięki temu przez pierwsze 3 tygodnie Nowego Roku mogliśmy nurkować w wodzie o temperaturze 3 - 5 0C, tyle, że bez lodu nad (...)

2012-02-27

Podwodna Przygoda 2012

Po targach Podwodna Przygoda 2012

III edycja Targów Nurkowych "Podwodna Przygoda" 2012 dobiegła końca. Mrowie nurków, freediver'ów i naszych sympatyków przewinęło się przez wąziutkie korytarze pomiędzy stoiskami. Myślę, że padł rekord ilościowy. Miło było spotkać dalszych i bliższych znajomych, wpaść na osoby, z którymi gdzieś się kiedyś nurkowało, wypić wspólną kawę i pogadać… Organizacyjnie było jednak słabo. Począwszy od (...)

2012-02-06

Ekologia w Jeziorze Skrzyneckim

Ekologia w Jeziorze Skrzyneckim

23 lipca, wcześnie rano, wraz z jednym z moich synów, zapakowałem auto i odjechałem w kierunku Gostynina, by później jadąc na Kowal, wklepać w system nawigacji satelitarnej odpowiednie wartości i trafić do celu. Podjechaliśmy od drugiej strony miejsca zbiórki. Obecni już strażacy wskazali, gdzie znajduje się organizator i tam też podeszliśmy. Padało i temperatura powietrza zatrzymała się (...)

2011-08-03

Obiekt zabytkowy

Ustawa o zabytkach i komentarz

Bezpowrotnie skończyły się czasy Schliemanna, który z Iliadą w ręku i łopatą w drugiej szukał Troi kopiąc bez czyjegokolwiek pozwolenia. Obecnie wszystko jest uregulowane prawnie, a jak wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, dlatego postanowiłem zamieścić na stronie najważniejsze akty prawne dotyczące archeologii podwodnej i wszystkiego co z nią związane. W poszczególnych artykułach będą publikowane fragmenty ustaw, (...)

2011-05-30

Śmieci w prądzie morskim

Śmieci w prądzie morskim

Woda stanowi ponad 75% powierzchni Ziemi. Są to niewyobrażalne masy wody i bynajmniej, nie są stojącą wodą w ogromnej kałuży. Jak mawiał Heraklit: panta rei – wszystko płynie. Prądy morskie, czyli ruchy wody, wywołane różnicami temperatur, występowaniem wiatrów stałych, zasoleniem, czy wreszcie ruchem obrotowym Kuli Ziemskiej, powodują wielkie oceaniczne „panta rei”. (...)

2011-04-27

Radioaktywne morze

Radioaktywne morze

W prasie pojawia się coraz więcej doniesień o ponad tysiąckrotnym przekroczeniu poziomu radioaktywnego jodu w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima. Trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku, tsunami i kilkaset wstrząsów wtórnych, spowodowały niepowetowane straty. Aktualizowane wciąż dane mówią obecnie o ponad 20.000 zabitych lub zaginionych, a straty materialne są wielomiliardowe. Trzęsienie ziemi i tsunami to (...)

2011-03-28

Rejestracja uczestników

Boszkowo 2010

Akcja „Czyścimy Jezioro Dominickie 2010” okazała się poważnym przedsięwzięciem. Wraz z Mateuszem, który jako współorganizator z Portalu Miłośników Boszkowa e-boszkowo, odpowiadał za część lądową, natrudziliśmy się, nie powiem, ale efekty przerosły nasze nieśmiałe oczekiwania. Otóż od momentu, gdy pierwsi uczestnicy zaczęli się rejestrować (u Radka), do mniej więcej 10.00 zapisało się ponad (...)

2010-05-26

Motyl

Ostatnie podrygi jesieni

Październik był słabiutki pogodowo. Najpierw było sucho i próżno wyczekiwało się na grzyby, które rosną po deszczu. W końcu przyszły deszcze… Dwa dni, cztery, prawie codziennie padało przez jakiś, dłuższy lub krótszy czas. Nurek lubi wodę z założenia, deszcz pogarsza jedynie widoczność i trudniej wypatrzeć rybę. Właściwie pamiętam chyba tylko 2, może 3 dni (...)

2009-11-20

Wspólne zdjęcie

Po [Czyścimy Jezioro Dominickie 2010]

Gdy zadzwonił budzik nie spałem już od jakiegoś czasu. Pierwsze kroki skierowałem do okna. Była 6.00, a na dworze padał rzęsisty deszcz, przy temperaturze 7 st. C. A przecież prosiłem o pogodę... Jako organizator akcji nie miałem wyjścia i o 6.30 siedziałem już w samochodzie. Po drodze odebrałem Radka i Anię (zapisy : )) oraz Roberta (nurek). (...)

2009-06-18

Pierwszy nurek w Hiszpanii

Dzieci nurkują (Wielki Błękit 12/2008)

Zawsze byłem zdania i nadal jestem, że dzieciom trzeba stwarzać możliwości. Powinny mieć jak najszerszy przegląd ciekawych i rozwijających przygód, pasji, zainteresowań. Życie i tak będzie korygować ich późniejszą drogę. Ważne, by mierzyć siły na zamiary, ale aby je mierzyć, trzeba poznać zamiary swojego serca. Właśnie tu dotykam sedna sprawy. Nie chodzi o trendy, (...)

2009-04-14

Zima

Nasza zima... dobra :)

Ostatni raz taki zimowy obrazek widziałem w Polsce ze 30 lat temu. Trochę wychodzi, ile to już wiosen liczę, ale warto o tym wspomnieć, bo wyobraźnia „podrzuca” tu takie bajki, czy baśnie, jak „Królowa Śniegu”, czy „Narnia”. Odwiedzając z dziećmi Adama, byliśmy świadkami, „dotykającymi” przepiękną, soczystą zimę, z prawdziwym, wielkim śniegiem! Dzieciaki dosłownie (...)

2009-02-20