Komputer IQ1204 - cacko Tusa w praktyce (Divers24 25-10-2016)

Praktyczne zastosowanie komputera TUSA – IQ1204. Ciekawostka – ładowany słońcem.

Tak się złożyło, że w wtedy, kiedy testowałem nowy komputer TUSA IQ1204 DC SOLAR LINK, skradziono mi mój „stary” wysłużony i niezawodny. Szczerze mówiąc, nie wiem do końca, w którym momencie, bo byłem zaaferowany tym nowym. Nie spuszczałem go z oka, a było to o tyle łatwe, że IQ 1204 jest komputerem zegarkowym i można się z nim nie rozstawać od porannej pobudki do ponownego położenia się spać. Fakt ów wykorzystałem, zakładając go na nadgarstek lewej ręki. Czarny kolor kompaktowego cacka z daleka nie rzucał się w oczy, a przy bliższej konfrontacji wywoływał zapytania. Nurków zaciekawiał napis SOLAR POWERED.
Firma wprowadzając ten model wyraźnie zaznacza na swojej stronie, że teraz nie potrzeba się już martwić o to, że bateria padła, a pewnie wielu z Was miało takie zdarzenie we własnym życiu. Przybywasz na miejsce nurkowe, wchodzisz do akwenu i przy pierwszym kontakcie z wodą, jeszcze przed zanurzeniem czytasz: sorry bateria umarła. W przypadku TUSA IQ1204 jest to niemożliwe! Akumulator ładowany jest bowiem światłem słonecznym i sztucznym, co eliminuje konieczność wymieniania baterii.

Oczywiście przed wejściem do wody warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która dostępna jest na stronie producenta: http://tusa.com.pl/iq-1204/

Komputer zegarkowy, który miałem przetestować w czasie zanurzeń rekreacyjnych w Atlantyku, czekał, aż sprzęt zostanie przygotowany i przetransportowany do riba. Wtedy przyszedł czas na wskoczenie w pianki i założenie komputerów. Tu pojawił się pierwszy i przedostatni problem, pasek TUSA IQ 1204 jest idealny na gołe nadgarstki lub na nadgarstki opakowane w neopren mokry. Jeśli ktoś jest sporej budowy albo używa suchacz może mieć problem z zapięciem standardowego paska, jest zbyt krótki.

Komputer zegarkowy może zaskakiwać. Prócz wspomnianego „bajeru” z ładowaniem akumulatora „z kosmosu”, w trakcie nurkowania możemy używać aż 4 mieszanek nitroksowych o frakcji tlenu od 21% do 100% i łatwo je przełączać.
Biorąc pod uwagę niezły design należy zwrócić uwagę, że komputer ten jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz, który możemy ustawić tak, by podświetlenie po naciśnięciu przycisku działało do 10 sekund. Taki czas wystarczy do sprawdzenia parametrów nurkowania, a jeśli nie to przecież możemy nacisnąć przycisk jeszcze raz!
Przydatną informacją dla nurków rekreacyjnych, których chyba najbardziej zaciekawi ten model, jest fakt, że w komputerze tym jest opcjonalny głęboki przystanek bezpieczeństwa dla nurkowań bezdekompresyjnych głębszych niż 24 metry.

W trakcie kilku moich zanurzeń starałem się korzystać z różnych jego funkcji. Ciekawostką jest, że Producent zainstalował w IQ2014 alarmy dźwiękowe i wizualne, co ułatwia zaaferowanemu nurkowi spojrzeć na wartości krytyczne parametrów nurkowania i przez to może wpływać na zwiększenie jego bezpieczeństwa. Nurek może być ostrzegany o takich parametrach, jak przekroczenie prędkości wynurzania, głębokości, czy np. czasu bezdekompresyjnego. Jest to na pewno zaleta, którą warto wziąć pod uwagę przymierzając się do kupna tego konkretnego komputera.
Drugim i ostatnim mankamentem może być fakt, że literki są dość małe. Komputer jest kompaktowy i wyświetla dużo informacji, co przełożyło się na małą czcionkę. Osoby z wadą wzroku, szczególnie starsze, mogą mieć problem, by odsunąć na tyle rękę od oczu, by wyraźnie odczytać parametry.

Za to doczytałem, że ekstremalni nurkowie lubiący wyzwania w postaci górskich jezior i stawów mogą być spokojni. TUSA IQ1204 wyposażony jest w inteligentny tryb wysokościowy, który automatycznie dostosowuje parametry do warunków w jakich chcemy nurkować na wysokości, gdzieś w górach.

Również freediverzy będą zadowoleni, bo pomyślano o nich projektując ten komputerek i wyposażono go w tryb pozwalający na monitorowanie treningów nurkowania swobodnego.

No i na koniec dodam, że wygląd i funkcjonalność komputera zegarkowego, który miałem możliwość testować jest pomyślana tak, by się z nim nie rozstawać. Po udanym nurkowaniu, płuczemy sprzęt, bierzemy prysznic, przebieramy się i idziemy do pubu, do domu, czy na pożywny obiad, a TUSA IQ1204 DC SOLAR LINK towarzyszy nam przez cały czas!

PS.
Prawie bym zapomniał, a to ważna rzecz. Dzięki zastosowaniu technologii bluetooth smart wszystkie zalogowane nurkowania możesz przenieść do jakiegokolwiek tabletu czy smartfona. Warunkiem jest posiadanie na takim urządzeniu aplikacji Tusa Diving Log.

Wojciech Zgoła 2016-10-30