Misja Specjalna Galapagos to projekt, który ma na celu dbałość o środowisko naturalne. Promuje parki naturalne i zachęca do ich zakładania. Na Targach Nurkowych Podwodna Przygoda będzie możliwość wirtualnego zanurkowania w wodach Archipelagu Galapagos. Wystarczy przyjść na targi, odszukać stoisko Divers24 (W34), założyć specjalne gogle VR i przenieść się pod wodę oceanu.
Archipelag Galapagos znajduje się 970 km od kontynentu i należy do Ekwadoru. Składa się z 13 dużych wysp (4 zamieszkałe), 6 małych i ponad 40 mniejszych. Wszystkie one powstały w rezultacie aktywności tektonicznej około 5 - 6 milionów lat temu. Wyspy znane są z endemicznych gatunków zwierząt i roślin oraz z naukowych studiów Charles'a Darwina, który tu właśnie opracował teorię ewolucji.
Teren całego Ekwadoru, biorąc pod uwagę szczególnie wodę, to jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie. Same tylko wyspy archipelagu są naturalnym schronieniem dla 2900 znanych gatunków ryb, nie wspominając o gatunkach endemicznych. Aż 57 z nich znajduje się na Czerwonej Liście IUNC gatunków zagrożonych.
Galapagos, jako jeden z najważniejszych parków morskich na świecie, wymaga naszego zaangażowania poprzez wzmocnienie ochrony stworzeń, aby mogły żyć i rozmnażać się bez jakiejkolwiek interwencji ze strony człowieka.
Karol Darwin mawiał: „Wyspy te są, jak mały świat sam w sobie, jak niewyczerpalne źródło nowych rzeczy”. Był oczarowany magią wysp i faktem, że tutejsze zwierzęta są bardzo ufne i można do nich podejść na wyciągnięcie ręki. Każdy, kto był na Galapagos, potwierdzi to niesamowite zjawisko.
Projekt Galapagos Evolution powstał, by zwrócić uwagę na wyjątkowość i unikalność tutejszego ekosystemu. Po to, by go chronić i po to, by przemówić w imieniu tych cudownych morskich stworzeń.
Profesjonalny nurek Roberto Ochoa z Ekwadoru zebrał grupę entuzjastów z całego świata, by wypełnić założoną misję. I tak, dzięki nim, świat usłyszał nie tylko o zapierających dech w piersi nurkowaniach, ale przede wszystkim o tym, że wyjątkowości tych miejsc trzeba strzec. Pod uwagę wzięto głównie rejon wysp Darwina i Wolf’a, oddalonych od wybrzeża Galapagos o około 100 mil.
Wyspy te są najbardziej wysunięte w głąb oceanu. Rejs łodzią trwa kilkanaście godzin. Najlepszym okresem na nurkowanie jest czas od czerwca do listopada. Życie jest wtedy najbardziej spektakularne. Możemy obserwować setki różnych rekinów, w tym oczywiście wielkie ławice młotów. Są największe manty, orlenie, delfiny, żółwie zielone, barakudy oraz największa z ryb – rekiny wielorybie. Prócz tego mnóstwo innych, jak tuńczyki, karanksy, mureny itd.
Jednak najciekawszym, co zrobił Roberto oraz zespół, który się utworzył wokół projektu, to skoncentrowanie się na freedivingu. Sprzęt nurkowy został odrzucony i nurkowie wskakiwali do wody nurkując i pływając z tymi wszystkimi stworzeniami na wstrzymanym oddechu. Co zyskali? Bliskość. Zostali potraktowani, jak swoi. Teraz nie straszyli wydychanym powietrzem. Nieprzekraczalna granica około 10 metrów, jaką zachowują np. rekiny, zniknęła. Pływając oko w oko i płetwa w płetwę ze stałymi mieszkańcami głębin Galapagos, freediverzy skrócili dystans, a jeden z uczestników,Francuz stwierdził: „Nigdy nie bałem się nurkowania z rekinami jako, że po zanurzeniu cała agresja i strach znika, nastaje przyjacielskie porozumienie”. Przy okazji okazało się, że nikt nigdy wcześniej nie próbował tego na archipelagu.
Wyspy Wolf i Darwin znane są z „obfitości” w rekiny. Na szczęście w 1998 roku zostały nazwane sanktuarium morskim, by w ten sposób uchronić je przed nieregulowanymi połowami i wędkarstwem. Dopływając do wysp wydają się niedostępne i wręcz nieciekawe. Owszem obowiązuje kategoryczny zakaz wycieczek lądowych, jednak pod wodą oczy potrafią wyskoczyć z masek. Nurkowania przeznaczone są tutaj dla osób zaawansowanych, bo warunki są bardzo trudne. Występuje falowanie i silne prądy. Bardzo łatwo jest się zgubić, dlatego lokalizatory i bojki powinny być obligatoryjne. Same wyspy zamieszkuje kilkanaście gatunków endemicznie występujących ptaków. Ciekawostką wśród nich jest ptak Vampire finch, który żywi się krwią zwierząt.
Wybierając się na Galapagos możemy nie dotrzeć do tych najdalej wysuniętych wysp. Wycieczki tutaj są ograniczane i nie wszyscy, którzy nurkowali na Galapagos, nurkowali przy Wolf’ie i przy Darwin Arche.
Jednak najistotniejsze dla Ciebie, drogi Czytelniku jest to, że podczas targów Podwodna Przygoda w dniach 3-5 marca 2017, na naszym stoisku Divers24.pl będziesz miał możliwość przenieść się w podwodny świat Galapagos. Projekt Galapagos Evolution tworzony jest przez Ambasadorów firmy Cressi. Dzięki zaś staraniom Divers24, ExtremeDivers, Cressi i nurkowyswiat.pl będzie można zobaczyć świetną prezentację VR. Wystarczy przyjść, założyć specjalne gogle VR i przenieść się na kilka minut w sam środek oceanu drugiej półkuli, gdzie popływasz z rekinami, iguanami i innymi ciekawymi stworzeniami.
Zapraszamy serdecznie.
Wojciech Zgoła 2017-02-15