Te kolonijne zwierzęta bezkręgowe zamieszkują morza prawie całego globu. Obecne są również w wodach słodkich, np. w naszych jeziorach. Najstarsze skamieliny pochodzą z kambru, czyli pierwszego okresu ery paleozoicznej. Wcześniej uważano, że mszywioły pojawiły się na świecie w ordowiku.
Zwierzęta te, zewnętrznie podobne trochę do stułbiopławów, występują w formie kolonijnej, przy czym przybierają formę rozgałęzioną (np. "płożące się gałązki"), czy krzaczastą. Same kolonie, złożone z osobników zwanychjedno zooidami, mogą powstawać na różnych obiektach. Porastają morskie dno, rośliny, skały, wnętrza wraków statków, czy przewody wodociągowe. Nurkując wypatrujmy ich w miejscach o nie występującym w ogóle lub słabym prądzie. Mszywioły, łac. Bryozoa, unikają bowiem wód o dużej prędkości przepływu, wód zanieczyszczonych, a także nie lubią światła. Posiadają jaskrawe ubarwienie, najczęściej bardziej lub mniej pomarańczowe.
Ciekawe, że polska nazwa mszywiołów pochodzi od "mchu", bo podobnie porastają przedmioty. Rozmiarowo ich kolonie osiągają od kilku centymetrów do jednego - dwóch metrów i niejednokrotnie zdarza się, że są poprzerastane gąbkami. Zawierają nawet kilkaset tysięcy osobników. Należą do zwierząt o najwyższym stopniu organizacji kolonii. Pojedynczy osobnik, czyli nasz zooid, składa się z odcinka nieruchomego oraz z ruchomego odcinka głowowego, który jest zaopatrzony w aparat czułkowy - lofofor. Lofofor zaś pełni jednocześnie funkcję organu oddychającego i filtrującego pokarm. Mszywioły żywią się planktonem.
Generalnie prowadzą osiadły tryb życia, ale mamy też i wyjątki, bo niektóre z nich, jak np. Cristatella potrafią się przemieszczać. Osiągają przy tym zawrotne prędkości, mianowicie 3 cm na dzień.
Współcześnie żyje około 5 tysięcy gatunków, które rozmnażają się płciowo, a także bezpłciowo przez pączkowanie.
Nie wiadomo dokładnie jak długo żyją mszywioły, ale ich obumarłe kolonie nie pozostawiają trwałych budowli (jak np. koralowce) i pozostają jednym ze składników mułu dennego.
Systematyka:
Domena | eukarionty |
Królestwo | zwierzęta |
Typ | mszywioły |
Wojciech Zgoła 2012-11-16
Tagi: mszywioły