Akcja Czyszczenia Jeziora Dominickiego 2016 dobiegła do szczęśliwego końca. Wszystkie plaże i akwen nadają się do użytku, są bardziej czyste i zachęcają do korzystania. W tym roku, nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, organizatorzy jeszcze lepiej wywiązali się z zadania. Sprawna rejestracja uczestników i ich wychodzenie w teren z workami i rękawicami przebiegało bardzo szybko. W tym czasie nurkowie (...)
2016-06-10
Druga połowa maja, dokładnie 21.05.2016. o godzinie 10:00. Boszkowo, ul. Turystyczna 5. Właśnie wtedy spotykamy się na corocznej, zainicjowanej oddolnie i do tego całkowicie dobrowolnej akcji usuwania śmieci z dna jeziora i jego okolicy. Mowa oczywiście o akcji Czyścimy Jezioro Dominickie. Pierwsze spotkanie, głównie nurków wolontariuszy, inicjujące to wydarzenie, miało miejsce w 2009 roku. Kto (...)
2016-05-17
Państwo, które od lat odwiedzają nie tylko polscy turyści, cieszy się niesłabnącym entuzjazmem. Wielu właściwie każde wakacje spędza dokładnie w tym samym miejscu, np. na wyspie Vis, Hvar, czy w pobliżu Parku Krka. Chorwacja, bo oczywiście o niej mowa, jest ciekawa i bogata turystycznie w całej rozciągłości swojego kraju. Każdy będzie miał tutaj co (...)
2016-04-20
Już jakiś czas temu odkryłem, że bywam i nurkuję w miejscach, które odwiedzał swego czasu św. Paweł. Postać historyczna, która odcisnęła mocne piętno na chrześcijaństwie, co trwa do dnia dzisiejszego. Żeglował dużo po Morzu Śródziemnym, które jakoś wyjątkowo lubię. Wielokrotnie pływał również w morzu, bo statki z różnych przyczyn tonęły np. w zderzeniu ze skałami. (...)
2015-12-15
W Morzu Śródziemnym bardzo trudno „ustrzelić” homara. Owszem, langusty się zdarzają nie rzadko, ale homar to gratka. Jest ich trochę u wybrzeży Norwegii, ale są to wciąż pojedyncze sztuki. Podobnie wygląda wokół archipelagu Farne Islands w Wielkiej Brytanii. Tym większe było nasze zaskoczenie, gdy prosto z Jeziora Boschmolenplas udaliśmy się na depresyjne wybrzeże (...)
2015-11-10
Dziś zacznę inaczej. Nie tak dawno Polskę ogarnęła fala wymuszająca segregację odpadów. Trzeba było się zdeklarować, czy rozdzielamy plastik od papieru, puszki od szkła, czy też płacimy więcej i nie bawimy się w segregację. Osobiście uważam, że powinniśmy mieć wolność wyboru, a także że miejscem na odpady są kosze i kubły na śmieci. (...)
2015-06-11
Niewielki zbiornik wodny z kategorii tych w ogóle nieznanych lub bardzo mało znanych jezior w Polsce. Jakiś czas temu powiedział mi o nim Andrzej, z którym się tam wreszcie wybrałem. Był listopad. Liście leciały z drzew, a na dworze przeszywające powiewy wiatru. Pogoda nie zachęcała, jednak w czasie potrzebnym na spotkanie się w Poznaniu i dojechanie do miejsca nurkowego, znacznie (...)
2015-04-22
Każdy jakoś spędza czas w weekend. Niektórzy siedzą przed telewizorem, albo przy piwie, inni koszą trawniki, a jeszcze inni sprzątają jeziora. Tych ostatnich w tym roku na Akcję Czyścimy Jezioro Dominickie 2014 przybyły setki. Na lądzie sprzątało ponad 300 osób. Sukcesywnie od godziny 10-tej każdy chętny zapisywał się, tworzono grupy z odpowiednim przewodnikiem (...)
2014-06-06
Poranek 25 maja 2013 roku był nieciekawy. Wstałem po 6-ej i ze smutkiem stwierdziłem, że leje deszcz. Termometr pokazywał 9 st. C. No nic, na akcji Czyścimy jezioro Dominickie 2013 tłumów nie będzie - pomyślałem. Na miejsce akcji, czyli do "Przystani" przy ul. Turystycznej 5, dotarłem tuz przed 9.00. Zabrałem ze sobą (...)
2013-06-03
Jest niedziela. Mija 14 doba na oceanie, od momentu, gdy pozostawiliśmy za rufą Wyspy Zielonego Przylądka. Od północy, wraz z Przemem (bosmanem) mamy cztero godzinną wachtę. Przebiega spokojnie. Na koi kładę się po 4-ej rano, ale jakoś nie mogę zasnąć. Na śniadanie rarytas, nasz Kuk - Arek przygotowuje naleśniki z czekoladą. (...)
2013-03-01
Wszelkie akcje mające na celu dobro Natury są godne uwagi oraz własnego zaangażowania. Uważam, że na każdym kroku trzeba zachęcać i własnym przykładem pokazywać, co zrobić z petem, papierkiem po lodach, dopitą puszką po piwie... Z drugiej strony można się też załamać, sprzątając to samo jezioro, któryś raz z rzędu, bo śmieci (...)
2012-06-04
Wczesnym lipcowym rankiem 2011 roku zakończyliśmy naszą wizytę w Czarnogórze. Teraz jechaliśmy już w stronę Polski, jednak kilka dni mieliśmy jeszcze "powakacjować" w Słowenii. Dłuższa przerwa w trasie wypadła rozmyślnie na wąziutkim skrawku wybrzeża Adriatyku, stanowiącego część Morza Śródziemnego, mianowicie w Bośni i Hercegowinie. Wraz z dwoma synami włożyliśmy ABC i snorklowaliśmy. Skaliste dno, szybko schodziło głębiej, a widoczność (...)
2012-03-10
Wywiad z Elką Borucką, instruktorem OWSI PADI, rozmawia Wojciech Zgoła. WZ - Cześć Elka! EB - Cześć. WZ - Jak się czujesz w Polsce? EB - Zimno! WZ - Ale czy to Ci przeszkadza w nurkowaniu? EB - Ależ skąd! W nurkowaniu nic mi nie przeszkadza! WZ - Fajnie, że zgodziłaś się na wywiad. EB - No ale (...)
2012-02-13
Już na początku lutego każdy z nas będzie mógł być osobiście świadkiem nietuzinkowego wydarzenia. Pod jednym dachem post-sowieckiego budynku-prezentu, górującego nad stolicą Lechistanu, mianowicie w Pałacu Kultury, spotkają się wszystkie redakcje Magazynów nurkowych. Spotkają się też oczywiście Ci, którzy nie czytają tychże Magazynów. Pierwszy raz w historii można powiedzieć o kroku milowym w kierunku jednoczenia (...)
2012-01-23
Wywiad z Rominą Andreini, właścicielką Bazy Nurkowej na wyspie Sal w Republice Zielonego Przylądka. Rozmawia Wojciech Zgoła. WZ - Spotkaliśmy się przed paroma miesiącami w Internecie... RA - Tak, pamiętam ... WZ - Podpytywałem ile kosztują nurkowania na Cabo Verde w kilku różnych miejscach i muszę powiedzieć, że Ty odpowiadałaś najszybciej i najkonkretniej? RA - No (...)
2011-12-16
Była kolonia portugalska, wciąż mało jeszcze znana w Polsce, wydaje się być niedoceniana turystycznie, szczególnie jeśli mówimy o odkrywaniu jej podwodnych tajemnic. Archipelag Wysp Zielonego Przylądka, w skład którego wchodzi 15 wysp, leży w środkowej części Oceanu Atlantyckiego i oddalony jest od wybrzeża Afryki Zachodniej (mniej więcej na wysokości Mauretanii i Senegalu) o 620 km. Aż (...)
2011-11-28
Ponad rok wcześniej (pocz. 2010) nasz skipper Jarosław Gabryelski (Gabryś) zarezerwował łódkę, którą ośmiu śmiałków miało przepłynąć Ocean Atlantycki. Z owych ośmiu, sześciu członków załogi musiał dobrać, bo pozostałą dwójkę stanowili: on sam i bosman (stały członek załogi z ramienia armatora). Pierwsze wspólne spotkanie "siedmiu wspaniałych" odbyło się na 2 miesiące przed rejsem. (...)
2011-10-21
Któż z nas nie lubi czystych jezior? A jest ich na szczęście wciąż trochę na mapie Polski. Jako, że jestem Wielkopolaninem, a powiedzenie "cudze chwalicie - swego nie znacie" obliguje do opisania jednego z lepszych miejsc nurkowych, odkładam więc gorące klimaty Chorwacji, Egiptu i Kanarów. Pierwsza klasa czystości wód, baza nurkowa na miejscu (od strony (...)
2011-09-23
Środek wakacji szkolnych właśnie mija, a w środowisku nurkowym oblicza się, że o wiele mniej osób decyduje się na wyjazdy nurkowe do Egiptu, czy Tunezji. Niektórzy mówią nawet o 50%-owym regresie? Prasa nurkowa z czerwca pisała dużo o miejscach nurkowych Morza Śródziemnego. Nurkowanie puściło kilka artykułów (niekoniecznie polskich autorów) o Chorwacji, a Wielki Błękit w tekście "Co (...)
2011-08-22
Zawsze brakuje słów, by opisać tragedię, szczególnie taką, jak ta, która miała miejsce 10 lipca na najdłuższej rzece w Europie. Na wybudowanym w 1955 roku w Czechosłowacji, dwupokładowym statku motorowym "Bułgaria", płynęło 208 pasażerów. Przy czym dopuszczalna ilość osób, jaką mógł zabrać wynosiła 140 (wg innych źródeł 120). Oprócz tego, że był (...)
2011-08-12
Zjednoczone Stany Ameryki, na południowym wschodzie swojego rozległego kontynentu, maja 200 mil (320 km) raf koralowych. Ciągną się one wzdłuż cypla (Florida Keys), przypominającego troszeczkę mierzeję helską, tyle, że dłuższego i cieplejszego klimatycznie. Nadszedł czas, aby właśnie tam zanurkować i na własne oczy po podglądać tamtejsze życie podwodne archipelagu koralowych wysepek. (...)
2011-07-12
Tarifa znajduje się na najbardziej wysuniętej części kontynentalnej Hiszpanii, a tym samym całej Europy. Ze względu na wiejące tam wiatry, znana jest pewnie bardziej windsurfing owcom niż nurkom. Przylądek Punta Tarifa, na którym położone jest miasto, oblewają wody cieśniny Gibraltarskiej, od strony Atlantyku. Samo miasto, zgrabnie i zwarcie zabudowane, jest nie (...)
2011-06-12
I po śmieciach! Tak sobie myślę, że pozytywnie poraziła mnie tak znaczna ilość przybyłych osób na akcję "Czyścimy Jezioro Dominickie 2011". Zabrakło koszulek okolicznościowych, a zatem, zerkając na listy rejestracyjne, było nas ponad 300 osób. Warto dodać, że przybyli, zaangażowali się w zbieranie śmieci, z własnej i nieprzymuszonej woli, a to wielka sprawa, szczególnie w dzisiejszych (...)
2011-06-07
Rozpytując o pogodę w Alpach i regionie Atersee, dowiedzieliśmy się, że nie padało już od dobrych 2 tygodni. Zbierające się jednak leniwie chmury wskazywały, że deszcz nieuchronnie zbliża się wielkimi krokami i zmieni tę rzeczywistość. Trzeba się było spieszyć, bo dodatkiem do zanurzeń w największym jeziorze Austrii, miała być przygoda z rzeką Traun. Następnego dnia, zaraz (...)
2011-05-30
Przy liczbie mieszkańców 30.000, tego zależnego od Wielkiej Brytanii terytorium o powierzchni 6,5 km2, Gibraltar należy do jednego z najbardziej zaludnionych obszarów Świata. Biorąc pod uwagę, że ląd wydarty morzu stanowi około 1/10 całkowitego obszaru półwyspu, na 1 km2 przypada 4881 mieszkańców. Mieszkając w Torremolinos, w Hiszpanii, która wciąż rości sobie prawa do Gibraltaru, (...)
2011-04-13
Z Huberem Borg, właścicielem Centrum Nurkowego "Sea Shell Dive Cove" na Malcie, Instruktorem PADI, nurkiem technicznym i fotografem podwodnym, który odważył się, mimo zimnej zimy, wziąć udział, jako Wystawca, na naszych Targach "Podwodna Przygoda 2011", specjalnie dla Magazynu NURAS.INFO rozmawia Wojciech Zgoła Cześć Hubert Cześć Wojtek Co Cię skłoniło, (...)
2011-02-19
W zimowej aurze, późno jesiennego ataku mrozów i śniegów, Austria kojarzy się nam pewnie bardziej z nartami i snowboardem niż z nurkowaniem. Jeszcze w czerwcu, gdy słońce nieźle prażyło, musiałem wyjechać do Monachium, na wieczorne spotkanie służbowe. Nie zastanawiając się wielce, obliczyłem ilość kilometrów dzielącą stolicę Bawarii z Jeziorem Bodeńskim i nocleg zaplanowałem mniej więcej w połowie (...)
2011-01-01
29 października br. polski żaglowiec STS Fryderyk Chopin, po sztormie o sile 9 stopni w skali Beauforta, został pokiereszowany tracąc między innymi 2 maszty. Na pokładzie miał gimnazjalistów ze "Szkoły pod żaglami". W pechowym czasie rejsu Chopin zmierzał na Karaiby, wypłynąwszy uprzednio z angielskiego Plymouth. Ten zaprojektowany przez Zygmunta Chorenia żaglowiec został oddany (...)
2010-12-04
Straszliwe dziury, które towarzyszyły nam w drodze przez góry i miasta, przysłaniały niedawny komfort lotu w przestworzach. Była końcówka maja, gdy wyruszyliśmy wraz z Robertem, w naszą podróż do słonecznego kraju, którego wybrzeże omywają dwa morza: adriatyckie i jońskie. Zmierzaliśmy do Saranda w Albanii. Przed momentem wylądowaliśmy szczęśliwie w Tiranie - stolicy tego, najdłużej pozostającego komunistycznym, kraju byłego (...)
2010-12-01
W poniedziałek 4 października 2010 roku z huty aluminium pod miastem Veszprem na Węgrzech doszło do katastrofalnego w skutkach wycieku, silnie toksycznego ?czerwonego szlamu?. Jest to produkt odpadowy, zawierający między innymi żrący ług, metale ciężkie i inne związki chemiczne, wśród których wymienia się również radioaktywne. Do środowiska wyciekło około miliona metrów sześciennych gęstej mazi, (...)
2010-10-29
Pomysł był bardzo prosty: jedziemy do Włoch! Bez konkretnego planu, bez rezerwacji noclegów, czy nurków. Co więcej, 4 facetów biorących udział w tej eskapadzie, częściowo nie znało się w ogóle. Ale jak się później okazało czas wyjazdu połączył nas w pasji nurkowania i odkrywania nowych fragmentów puzzli Świata. W przeddzień wyjazdu przyjechałem do Warszawy (...)
2010-10-21
XXI Euroregionalne Mistrzostwa Polski Strażaków-Płetwonurków, które zostały przeprowadzone w dniach 02-05 września 2010 roku w Bornem Sulinowie, dobiegły końca. Były to w sumie już ósme zawody rozgrywane tutaj, w otoczeniu lasów Pojezierza Drawskiego. Gospodarzem Mistrzostw była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie z Ośrodkiem Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie i Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. (...)
2010-10-10
Katastrofa została zażegnana. Miejmy nadzieję, że na zawsze i że "Wielcy Tego Świata" tak skonstruują prawo, że wielokrotność zabezpieczeń będzie wystarczająca, by w porę zawiadomić o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Wreszcie, po miesiącach walki z wytryskującą ropą wprost do wód Zatoki Meksykańskiej (od kwietnia) koncernowi BP udało się zatkać wyciek, a pomiary ciśnienia w otworze pokazują, że (...)
2010-09-26
Jadąc sobie grzecznie, z dozwoloną prędkością w stronę Gorzowa, patrząc od Poznania, tuż za skrętem na miejscowość Goraj, odbijamy w lewo, kierując się na Lubikowo (gmina Przytoczna). Po przejechaniu kilku kilometrów dojedziemy do przepięknego morenowego Jeziora Lubikowskiego, które powstało na skutek zatamowania wód polodowcowych i dlatego jest typem rynnowego jeziora zaporowego (zatamowany odpływ wody). (...)
2010-09-08
Turkusowo - szafirowy Ocean Indyjski, pełen atoli z wyspami, na których z białego piasku wyrastają palmy... Czego chcieć więcej? Ano butli na plecach, dobrych miejsc nurkowych i żeby za bardzo nie wiało. Około 500 km od południowego brzegu Indii leży kraj wyspiarski tworzący archipelag. Słynne Malediwy. To właśnie tu, rząd tego Państwa obradował (...)
2010-09-03
Konkretne zalety tego największego wielkopolskiego, polodowcowego jeziora rynnowego, stawiają Jezioro Powidzkie w pierwszym szeregu, odwiedzanych nurkowo zbiorników województwa. Przeważnie niezła wizura, głębokości przekraczające 40 m (max 46 m), dogodny dojazd i możliwość nabicia butli, powodują, że jest to chyba najczęściej wybierany akwen, zarówno dla uczniów szkół nurkowania stopnia podstawowego, jak i zaawansowanego. Jezioro (...)
2010-08-27
Polska to kraj wielu fajnych jezior, a jak na nurków przystało, długo na lądzie nie wysiedzimy. Nasze pragnienia związane są z tonią i to nie koniecznie tropikalnych mórz, dalekich zakątków świata, choć nie ukrywam, że tych, jak najbardziej również. Wreszcie woda w jeziorach podgrzała się do kilkunastu stopni i nawet zmarzluchy mogą myśleć o zanurzeniach. (...)
2010-08-05
Pod koniec pierwszej połowy lipca 2010 r. koncern BP, którego szyb wiertniczy Deepwater Horizon zatonął w kwietniu br., a z którego wyciekały miliony ton ropy wprost do Zatoki Meksykańskiej, zainstalował nową osłonę. Operacja trwała kilka dni, ale nowa osłona miała całkowicie zatamować wyciek. Niestety, już 18 lipca, w niedziele wieczorem, specjaliści monitorujący (...)
2010-08-01
Natura rządzi się swoimi prawami, a ingerencja człowieka często przyczynia się do katastrofy. Czym innym jest jednak zdolność przewidywania i zapobiegania skutkom, jakie Natura, choćby przez wielką wodę, może nam zgotować. Bo cóż mają powiedzieć ludzie z zalanych terenów naszego kraju? Społeczność Sandomierza głośno domaga się sprawiedliwości przed sądem, a od lipca Polska (...)
2010-07-24
Miesiąc kwiecień był chyba najbardziej pechowym miesiącem dla środowiska naturalnego naszego globu. 3 kwietnia 2010 roku chiński transportowiec "Shen Neng 1" załadowany węglem, w drodze z Gladstone, Queensland do Chin, zboczył ze swojego kursu o 6,7 mili i utknął na Wielkiej Rafie Koralowej. Jest to największa rafa morska na świecie, wpisana na listę dziedzictwa ludzkości (...)
2010-06-30