Dzieje się w Polsce, a właściwie dzieje się w zamiarze. W Zatoce Puckiej ma powstać Nurkowy Park Archeologiczny. Na ten temat rozmawiałem z Krzysztofem Wnorowskim.
Wojciech Zgoła w rozmowie z Krzysztofem Wnorowskim z Centum Nurkowego Tryton z Gdańska, gorącym zwolennikiem powstania Parku Archeologicznego w Zatoce Puckiej.
Krzysztof, w obrębie Zatoki Puckiej znajduje się wczesnośredniowieczna, słowiańska osada. Dowiedzieliśmy się, że ma tam powstać coś w rodzaju Parku Archeologicznego.
Zgadza się. Jest pomysł na stworzenie takiego miejsca, w którym zwykły nurek z podstawowym certyfikatem będzie mógł zejść pod wodę i popatrzeć na fragmenty historii
Skąd w ogóle pomysł na park?
Do tego trzeba pasjonatów. Jednym z nich jest Iwona Pomian, dbająca o zachowanie takich pozostałości, jako dobra kulturowego. Do tego potrzeba również wsparcia ze strony władz. W przypadku Pucka dobrze trafiliśmy, bo p. Burmistrz Hanna Pruchniewska jest osoba bardzo dynamiczną i otwartą. Chce zachęcić turystów do przyjeżdżania nad Zatokę Pucką. No i trzecią osobą jestem ja, jako przedstawiciel „braci nurkowej”
Czyli pomysł na Park Archeologiczny został przyjęty przez władze bardzo dobrze?
Tak. Znalazł się wyremontowany budynek. Jest w nim salka i miejsce na sprzęt nurkowy. W przyszłości myśli się o wystawie multimedialnej przybliżającej historie miejsca
Brzmi ciekawie. Chyba każdy lubi odkrywać zatopioną historię. Każdy wrak, drewniany pal, militaria, czy fragment ceramiki, ma przecież swoją własną opowieść. Powiedz Krzysztof, jak będzie wyglądać samo nurkowanie od strony technicznej?
Wspomniana osada znajduje się około 100 metrów od brzegu. Nurkowie będą transportowani łodzią bezpośrednio do miejsca nurkowego. Całość będzie oporęczowana …
Co się znajduje pod wodą i czy będzie tam można nurkować samodzielnie?
Generalnie na obszarze osady znajdują się jej drewniane elementy. Głębokość w tym miejscu dochodzi do zaledwie kilku metrów. Pamiętajmy jednak, że w okresie letnim widoczność spada znacznie i dlatego liczymy na nurkowanie po poręczówce. Czy będzie można nurkować samodzielnie? Myślę, że jak najbardziej, jednak pod pośrednim nadzorem.
To znaczy?
Nurkowie, którzy będą chcieli zanurkować na terenie Parku Archeologicznego będą mogli uczynić to, jedynie z tego miejsca i z pokładu naszej łódki, jednak bez przewodników pod wodą.
Kiedy otwarcie?
Nie jestem w stanie podać żadnej konkretnej daty. Jeśli wszystko ułoży się pozytywnie, mamy tam wejść w czerwcu 2017 roku.
Redakcja D24 trzyma kciuki i prosimy o dalsze informacje, by przekazać je naszej społeczności
Jasna sprawa!
Wojciech Zgoła 2017-02-05