Od instruktora dostaniesz pełne informacje o teorii (książki, płyty CD). Przygotuj się teoretycznie do ćwiczeń praktycznych na basenie lub w jeziorze, czy morzu.
O szczegółach kursu nie będę pisał. Powiem tylko, że obejmują ćwiczenia basenowe, teoretyczne i na wodach otwartych. Zanim zostaną nadane uprawnienia nurkowe, trzeba spełnić wszystkie wymagania zaliczeniowe. Będziesz się uczył zdejmowania maski pod wodą (bardzo ważna sprawa, nurek przed Tobą może Ci ja zrzucić kopnięciem płetwą, albo sama może odpaść-czytaj mój wypadek nurkowy w Chorwacji) i przedmuchiwania jej, będziesz wyjmował i wkładał regulator z powietrzem, a najtrudniejsze będzie zapewne opanowanie pływalności i kontrolowania jej w zależności od głębokości.
W Polsce, w okresie zimniejszym kurs prowadzi się na basenie, a gdy się zrobi cieplej, wszystkie ćwiczenia powtarza się w jeziorze. Latem basen często odpada, a jego miejsce od początku do końca zajmuje jeziorko. Byle czyste!!
Mam nadzieję, że tych kilka artykułów okaże się pomocne w Waszym poszukiwaniu przygód, choć pamiętajcie, że nie jest to wiedza wystarczająca do nurkowania. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z takiego zdania: sprzęt a bezpieczeństwo podczas nurkowania. Aby nurkowanie było bezpieczne (tyle samo zanurzeń co wynurzeń!), potrzebny jest płetwonurek o odpowiednich umiejętnościach (odpowiedni poziom), odpowiedni sprzęt (dopasowany do nurkowania- przejrzystości wody, głębokości) i odpowiednie środowisko (temperatura wody, prądy, fale).
Mnie to wszystko wciągnęło bardzo, bardzo! Zachęcam. Nic nie równa się z tajemnicą świata pod wodą, do którego nie każdy ma dostęp. Uczucie stanu nieważkości, wolność, unikalne wrażenia związane z oglądaniem, słuchaniem i odczuwaniem. Adrenalina związana z poleganiem wyłącznie na sobie i odpowiedzialnym partnerze. Przez kilkadziesiąt minut jest się częścią świata z „innej bajki”. Na stronie możesz znaleźć artykuł o moim pierwszym nurkowaniu,
Zachęcam gorąco! Ta Przygoda czeka na Ciebie.
Wojciech Zgoła 2008-12-22
Tagi: pierwsze nurkowanie